2015 Passat Motorları

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Volkswagen, Mayıs ayının son günlerinde yeni nesil Passat'ın detaylarını içeren bir sunum yayınlamıştı. Alman üretici şimdi de Çin'de yeni Passat'ın bir önceki nesle göre farklılıklarını içeren bir sunum gerçekleştirdi. En son yapılan sunumda ilkinden farklı olarak yeni Passat'ın motor gamı ile ilgili bilgielrde ortaya çıkmış oldu. Beş adet benzinli motor seçeneğinin yanında, dört de dizel motor seçeneğine sahip olacak yeni Passat'ın gücü 120 hp ile 280 hp arasında değişiyor. Benzinli cephesinde giriş seviyesi yine 1.4 litrelik 122 hp güç üreten TSI motor olacak. Diğer bir seçenek ise yeni nesil Golf'te de sunulan 150 hp güç çıkışına ve ACT adı verilen silindir kapatma fonksiyonuna sahip olan 1.4 litrelik ünite olacak. Ülkemiz pazarında, benzinli cephesinde en çok ilgi görecek bu seçeneklerin dışında 180 hp güç üreten 1.8 litrelik TSI ile 220 hp ve 280 hp güç çıkışlarına sahip 2.0 litrelik TFSI motorlar Passat'ın en güçlü alternatifleri olacak.

Yeni Passat'ın dizel motor seçenekleri arasında ise yine 1.6 litrelik ve 2.0 litrelik TDI üniteler görev yapacak. 1.6 litrelik TDI motor 120 hp'ye çıkartılan gücü ile dikkat çekerken, 2.0 litrelik TDI; 150 hp, 190 hp ve 240 hp güç seçeneklerine sahip olacak. 240 hp güç üreten 2.0 litrelik TDI motor 500 Nm'lik tork değeri ve litre başına ürettiği 120 hp ile dikkat çekecek.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Ben bu motorların uzun ömürlü olacaklarına inanmıyorum...Sıkıştırma oranı yüksek basınç düşük cc... sanki belli km ye kadar kullan sonra çöpe at sandık motor gelsin mantığıyla gidiyor Volkswagen....Mazda gibi uzun soluklu motor üretme çabasında değil...Mazda hala benzinli turbo motorun uzun soluklu olmayacağını düşündüğünden turbo yerine atmosferik üretime devam ediyor...Birgün uzun soluklu turbo benzinli seri üretimli motorların üretileceğine eminim...Ama tıpkı start and stop olayında bekleyip i-stop u geliştirip piyasaya sundular.Mazda yaparsa ölçer biçer öyle yapar...Yoksa mazda mühendisininde dediği gibi beceriksiz teknoloji olur...
8)

maytalman52

Katılımcı
Ben bu motorların uzun ömürlü olacaklarına inanmıyorum...Sıkıştırma oranı yüksek basınç düşük cc... sanki belli km ye kadar kullan sonra çöpe at sandık motor gelsin mantığıyla gidiyor Volkswagen....Mazda gibi uzun soluklu motor üretme çabasında değil...Mazda hala benzinli turbo motorun uzun soluklu olmayacağını düşündüğünden turbo yerine atmosferik üretime devam ediyor...Birgün uzun soluklu turbo benzinli seri üretimli motorların üretileceğine eminim...Ama tıpkı start and stop olayında bekleyip i-stop u geliştirip piyasaya sundular.Mazda yaparsa ölçer biçer öyle yapar...Yoksa mazda mühendisininde dediği gibi beceriksiz teknoloji olur...
8)

şiddetle katılıyorum emmoglu :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Valla verdiği değerler fena değil kağıt üzerinde. Uzun soluklu mu olacak yoksa kısa, bekleyip göreceğiz.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
8)
Katılıyorum :)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Dün akşam saatlerinde siyah 2015 kasa passat pompaya yanaştı yakıtı doldururken inceden inceye süzdüm arabayı bir marka bukadar mı hırsız olur tasarım yoksunu amele marka BMW den yan kapı kolları hizasında uzanan sert çıkıntı şeritleri ile depo kapağının bmw ve audi serilerine benzerliğiyle...Sonra dedim ki iyki de Mazda artık bütün almanlar birbirinin neredeyse aynısı audi seat vosvos bmw hep aynı çizgileri yakalanak mümkün isimler farklı dizayncı aynı gibi mercedes hariç şimdilik...Almanların beyin üretmiyor artık yeni şeyler sağdan soldan ne çarpabilirlerse onla bitiriyorlar işi...Bir İtalyan Giugiaro yu tasarım kısmında çalıştırsalarda ortaya hoş araçlar çıksa şimdiki araçlar mayhoş ve nahoş...Hele bana hoşt hoşt... :)

Japon araçları kesinlikle daha uzun ömürlü. Seat ve Mercedes servisinden (Almanya) emekli tanıdığım motor ustam var, Alman gruplarının motorları Japonların kesinlikle yarısı etmez diyor. Düşük cc Yüksek basınç yerine atmosferik çok daha sağlıklı..
10-15 yıl sonra TSI sistem ne halde göreceğiz..
Zaten DSG şanzımanda Japon kalitesini yakalayamadılar 2-3 yıl içinde insanlar şanzımandan tedirgin olmaya başlıyorlar, benim 23 yaşındaki otm şanzımandan nedense korkum yok..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Japon araçları kesinlikle daha uzun ömürlü. Seat ve Mercedes servisinden (Almanya) emekli tanıdığım motor ustam var, Alman gruplarının motorları Japonların kesinlikle yarısı etmez diyor. Düşük cc Yüksek basınç yerine atmosferik çok daha sağlıklı..
10-15 yıl sonra TSI sistem ne halde göreceğiz..
Zaten DSG şanzımanda Japon kalitesini yakalayamadılar 2-3 yıl içinde insanlar şanzımandan tedirgin olmaya başlıyorlar, benim 23 yaşındaki otm şanzımandan nedense korkum yok..

Benim Mazda'ya hayranlığımın pekişmesine sebep 19 yaşında alıp 21 yaşında sattığım 2 yıl boyunca bana "eh" bile dedirtmeyen 626 olmuştur...

Hep kıyaslama yaptım... Yolda gördüğüm 20 yıllık araçlarla kendi aracımı kıyasladım... Honda haricinde Mazda'nın dayanıklılığına yaklaşan (premiumlar hariç) marka görmedim...

Motorunun ölçümlerde %90 çıkması da cabasıydı...

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Kimsenin değinmediği bir konu var. Sıfır km passat almaya parası olan adam zaten motorun arıza vermeye başlayacağı kilometreleri görmeden çok önce elinden çıkarıp yeni modeline geçmiş oluyor. O yüzden adamın motor ömrüyle alakalı bir derdi yok.
Üstelikte düşük hacimden ötürü düşük mtv öderken ikinci el satarken birde üstüne kar getiren bir marka. 100 bin tl para veren adamda 145 nm tork veren mazda motoruyla sırf uzun ömürlüymüş diye uğraşmaz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kimsenin değinmediği bir konu var. Sıfır km passat almaya parası olan adam zaten motorun arıza vermeye başlayacağı kilometreleri görmeden çok önce elinden çıkarıp yeni modeline geçmiş oluyor. O yüzden adamın motor ömrüyle alakalı bir derdi yok.
Üstelikte düşük hacimden ötürü düşük mtv öderken ikinci el satarken birde üstüne kar getiren bir marka. 100 bin tl para veren adamda 145 nm tork veren mazda motoruyla sırf uzun ömürlüymüş diye uğraşmaz.

Tamamen haklısın; bizde öyle düşünen zihniyeti kınıyoruz ya zaten... Bu düşüncenin yanlış olduğunu anlatmaya çalışıyoruz ya... :)

Zengin bir ülke değiliz, insanlarımızın gönlü zengin sadece, para verilen böyle bir malzeme 3-5 yıl içinde ekonomik ömrünü tamamlamamalı, ülkemiz, yazmış olduğun düşüncedeki insanların çöplüğü olmamalı.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
şiddetle katılıyorum emmoglu :)
8)
Aynı fikirdeyim, ama nedense bu zıkkımlar peynir ekmek gibi gidiyor. Bizimkini gören herkes beğeniyor ama almak istemiyor. Gerçi bence almamaları daha iyi farkımız olsun. :)

chacha

Katılımcı
Araç Markası
2014 Mazda 3 Power
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - HB
Tamamen haklısın; bizde öyle düşünen zihniyeti kınıyoruz ya zaten... Bu düşüncenin yanlış olduğunu anlatmaya çalışıyoruz ya... :)

Zengin bir ülke değiliz, insanlarımızın gönlü zengin sadece, para verilen böyle bir malzeme 3-5 yıl içinde ekonomik ömrünü tamamlamamalı, ülkemiz, yazmış olduğun düşüncedeki insanların çöplüğü olmamalı.

Eskiyince atar yenisini alırsın mantığı günlük hayatta kullandığımız eşyalardan tutun da arabalara kadar yayılmış durumda ülkemizde. VW bu konuda çok sağlam PR yapmış ve insanımızın zaafını çok iyi irdelemiş bence. Şirketten bir arkadaşım sıfır araba bakıyor ve aklı sürekli Golf 1,2 TSI ye gidiyor, sebebi malum, küçük motorla yüksek performans (yüksekten kastım kötü olmayan) ve düşük MTV.

Operasyonel maliyetler uzun dönem amortismandan hep önde tutuluyor, insanlar MTV'den edeceği karı, aracın 5 sene sonraki turbo arızasıyla ya da şanzıman problemiyle tamamen geri bırakacağını göz ardı ediyorlar, çünkü böylesi daha hoş geliyor. Az vergi ödemek, nispeten düşük yakıt tüketimi ve bunlara kıyasla bastın mı kaçan bir makine...

Damarlarımıza kadar işlemiş bu eskiyeni at mantığı maalesef, geçenlerde telefon alıyorum, satıcı diyor ki "Abi seneye yeni modeli çıkınca getir %60 la alayım telefonunu". Aynı mantıkla araba alıp satanların olduğu ülkemizde hali hazırdaki savurganlık sorumsuzluğu daha da tavan yapıyor, böyle olunca da VW mantığındaki üreticiler satış rekorları kırıyorlar elbet...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
VW i sevmeyip bazı tutumlarını eleştirsem de bu konuda onları tebrik ediyorum. Ülke potansiyeline göre araba sunuyor insanlara ve istediklerini elde ediyorlar.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Bizim devlet Mazda'ya göre Wv den daha mı az vergi alıyor? sonuçta ikisi de otomobil ve ikisi de yabancı. Şaşırdım ya dün akşam mazda 6 nın tanıtım filmini izledim vergi sisteminden dolayı sınıfındakilere göre çok pahalı olduğunu söylüyorlar. Bizimkiler Çekikgözlere özel artı bir vergi mi getirmişler acaba? :)

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Bizim devlet Mazda'ya göre Wv den daha mı az vergi alıyor? sonuçta ikisi de otomobil ve ikisi de yabancı. Şaşırdım ya dün akşam mazda 6 nın tanıtım filmini izledim vergi sisteminden dolayı sınıfındakilere göre çok pahalı olduğunu söylüyorlar. Bizimkiler Çekikgözlere özel artı bir vergi mi getirmişler acaba? :)

AB ülkelerinine uygulanan vergi diğer ülkelerden daha düşük ama oranını tam hatırlamıyorum şimdi. Ayrıca motor hacmi farkından dolayıda ek vergi var. Adamlar 2000 cc dizelden 163 hp den190 hp lere kadar güç alıp mazdanın 2200 cc 150 hp lik 6 serisinden her türlü öne geçiyorlar.
Tasarıma büyük önem verenler ve farklı olmak isteyen kişiler mazda alıyor sadece bu ülkede.Yoksa aynı paraya daha düşük mtv, daha iyi konfor, daha iyi servis ağına sahip bir sürü araba var.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mazda'yı sadece tasarım ve farklılık temeline indirgemek O'nun felsefesine ve üretim hattındaki kusursuzluğuna haksızlık olur... Bu gün Meksika'da kurulan fabrikada skyactiv teknolojisi bantlardan inmeye başladı ama çoğumuzun kafasında Japonya/Meksika üretimi kıyaslaması şekillendi bile...

Hep bunu örnek veriyorum ama; 20 yaşında bir çok sorunsuz Mazda'yı yollarda arz-ı endam ederken görüyoruz, ancak diğer araçları aynı sorunsuzlukta, aynı dirilikte görmemiz mümkün değil... 1993 Model aracın orijinal bardaklığını temin edebiliyoruz... ;)

Gelelim motor meselesine; Mazda kendine has felsefesi ve hedefleri olan marka... Dünyada ancak bizim gibi geri kalmış ülkelerde uygulanabilirliği olan bu vergi sistemi için kendi felsefesinden ödün vererek yılda 5-10 bin araba fazla satsa ne olur, satmasa daha iyi olur/oluyor...

Bu ülke gibi pazarlara, tabiri caizse; "nabza göre şerbet vererek" kendinden ödün vermesi taraftarı değilim... Az satsın, öz satsın veya hiç tutulmasın ama kendi felsefesinden ödün vermesin, kalbinde başka bir oluşumun motoru atmasın, 1993 model Mazda'nın bardaklığını bana temin ettiği sürece benim için sorun yok... Herkes hayran hayran baksın ama almaya cesareti olanlar al(a)bilsin...

Felsefeyi bilenler zaten almış durumda... ;)

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Mazda'yı sadece tasarım ve farklılık temeline indirgemek O'nun felsefesine ve üretim hattındaki kusursuzluğuna haksızlık olur... Bu gün Meksika'da kurulan fabrikada skyactiv teknolojisi bantlardan inmeye başladı ama çoğumuzun kafasında Japonya/Meksika üretimi kıyaslaması şekillendi bile...

Hep bunu örnek veriyorum ama; 20 yaşında bir çok sorunsuz Mazda'yı yollarda arz-ı endam ederken görüyoruz, ancak diğer araçları aynı sorunsuzlukta, aynı dirilikte görmemiz mümkün değil... 1993 Model aracın orijinal bardaklığını temin edebiliyoruz... ;)

Gelelim motor meselesine; Mazda kendine has felsefesi ve hedefleri olan marka... Dünyada ancak bizim gibi geri kalmış ülkelerde uygulanabilirliği olan bu vergi sistemi için kendi felsefesinden ödün vererek yılda 5-10 bin araba fazla satsa ne olur, satmasa daha iyi olur/oluyor...

Bu ülke gibi pazarlara, tabiri caizse; "nabza göre şerbet vererek" kendinden ödün vermesi taraftarı değilim... Az satsın, öz satsın veya hiç tutulmasın ama kendi felsefesinden ödün vermesin, kalbinde başka bir oluşumun motoru atmasın, 1993 model Mazda'nın bardaklığını bana temin ettiği sürece benim için sorun yok... Herkes hayran hayran baksın ama almaya cesareti olanlar al(a)bilsin...

Felsefeyi bilenler zaten almış durumda... ;)
cok guzel bir yaklasim olmus. agziniza saglik. Bence de farkimiz olsun herkes gibi siradana degil siradisi olana itibar edelim.

Recep53

Sessiz
Hani meşhur bir "gümrük birliği" var ya.İşte onun sayesinde AB'den gelen araç Japonya'dan gelen araçtan %10 daha az gümrük vergisi ödüyor.Yani maça 1-0 önde başlıyor ;)

Üst Alt