Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

2009 Mazda 6 Aldım Ancak Bazı Sorunlarım Var

Konu, 'Mazda 6' kısmında engin06 tarafından paylaşıldı.

1. engin06

engin06 Sessiz

Araç Markası:
    2009 Mazda6
    Araç Renk ve Tip:
    Siyah Sedan
    Arkadaşlar Bugün Antalyadan aracımı aldım. Komputestte soktum aracın kaporta ve motorda (%90 çıktı ) sorun yok Yalnız mazda kullanan arkadaşlar bazı sorularım olacak sizlere.

Araç Full Depo benzin varken ( bu arada arç lpg li ) Lpg bitesiye kadar depo göstergeside min. seviyeye indi ve ışık bitti ve benzin alayım dediğimde depo fulldu. 25 liralık benzin aldı ...
    Aracdan tüp kokusu geliyor.
    Birde araç frene bastıgımda hafiften titreme geliyor ( fren balatalarının oldugunu dusundum) ama araç sahibi yeni değiştirdiğini söyledi..
    Birde Bu mazdaların direksiyonları sermi ? Mesela benzin deposunun yanın da kontagı actıgım zaman direksiyon simgesi geliyor ... Çalıştırdıgımda gidiyor. Ve Motor Arıza ışıgı yanıyor. Bunu compoteste sordugumda lpg den oldugunu soylediler. Bilgisi olan arakdaşlar yard. olabilirlerse sevinirim . Yarın Ankarada ustaya bakacam usta önerilerniz varmı. ve sizce bunlar neden olablir.

domestos bunu beğendi.
  2. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Benzin ibresinin düşmesi yazılımsal bir sorun.
    Direksiyon titremesinin bir çok nedeni olabilir; diskler yamuktur, rot balans ayarı yapılmamıştır, lastikler kötü durumdadır vs. vs.
    Emin değilim ama araç çalıştıktan sonra direksiyon simgesi sönüyorsa sorun yoktur. Direksiyon hidroliğini değiştirip bir de öyle kontrol edin sertliği. Ama diğer markalara göre biraz daha serttir direksiyon.

hagakure ve domestos bunu beğendi.
  3. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Benzin göstergesini lpg kandırıyor ve depoyu gittiği mesafeye göre benzinin bittiğini hesaplayarak ibreyi düşürüyor. Bu çok sorun değil gibi görünse de sinir bozucu denilebilir. :)

Tüp kokusunu yabana atma ve ilk fırsatta kontrolünü yaptır, büyük ihtimalle kaçak var. Frendeki titreme disklerden kaynaklı olabilir. Değişim veya traşlama sorunu çözebilir. (fren balatalarının değiştiğini var sayıyoruz)

Bu seri 6 ların direksiyonu elektrikli, direksiyon ışığının sebebi budur. Motor arıza ışığını da bilgisayara bağlatarak sorunun kaynağını bulmaya çalışın, arıza ışığı yanık vaziyette kullanmanızı tavsiye etmem, başka arızaları perdelediği için Allah korusun daha kötü sonuçlara sebebiyet verebilir. (forumda başımıza geldi maalesef)

Ankara'da Herter Mazda Servisi'ne uğrayabilirsiniz, forum üyelerine özel ilgi ve indirim mevcuttur.

Hayırlı olsun, Allah kaza bela vermesin.

grafff ve hagakure bunu beğendi.
  4. bayraktar

bayraktar 626

Araç Markası:
    1994 626 GE
    Araç Renk ve Tip:
    Bordo Sedan
    Öncelikle aracınız hayırlısı olsun diyeyim.
    Benzin göstergesi ile ilgili açıklamanızı pek anlamadım ama araçlarda ibre F'de iken bir miktar daha benzin alması normaldir. Depoyu tamamen doldurduğunuzda zaten ibre F'nin bir iki mm üzerine çıkar.
    Frene basılınca oluşan titreme fren disklerinizden kaynaklıdır. Balataların değişimi bu problemi değiştirmez hatta daha da çok belirginleştirir. Çözüm yolu ya disk değişimi ya da disklerin tornalatılmasıdır.
    Beni m söyleyeceklerim bu kadar. Diğer konularla ilgili en kısa sürede Mazda 6 kullanıcıları yorum yapacaktır.

domestos bunu beğendi.
  5. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Öncelikle aracınızda hangi marka kit varsa o servise gidin ve kaçak kontrolü yaptırın, gaz bu ihmale gelmez.

Lpg de giderken benzin göstergesinin düşmesi araç beyni ile alakalı bir durum sanırım. Arac beyni; sürekli benzinde kullanıldığını varsayarak anlık tüketime gore benzin göstergesini düşüyor, sorun olarak görmeyin bence. Ayrıca tüm fransız menşeili arcalarda böyle.

Eski sahibi balataları yeni değiştirmiş ama diskleri değiştirmemiş yada tornalatmamış tahmince. Diskler eski balatalara alışık olunca frene basınca ses ve titreme yapması normaldir.

Kontak açınca direksiyon ışığı yanması ve aracı çalıştırınca direksiyon simgesi ışığı sönmesi araçta hidrolik direksiyon değil elektrikli direksiyon olmasından olabilir. Benim Renault Twingo aracım var, direksiyon sistemi elektrikli ve dediğiniz gibi ışık yanıp sönüyor.

Servis hususunda yetkili servise gitmeniz daha uygun olur, özel servis tavsiyesi isterseniz forumda "usta tavsiyeleri" diye bir konu var, oraya göz atabilirsiniz.

Aracınız hayırlı olsun, kolay gelsin

bayraktar bunu beğendi.
  6. bayraktar

bayraktar 626

Araç Markası:
    1994 626 GE
    Araç Renk ve Tip:
    Bordo Sedan
    Ben ibrenin düşme olayını yanlış anlamışım. :)

7. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Hayırlı olsun aracınız, frende titreme balatanın diske alışmasından sonra geçecektir, ama diski kontrol ettirmen iyi olur. Motor arıza ışığı muhtemelen lpg kaynaklı ama servise uğrayıp mutlaka baktırın. Herter Mazda size yardımcı olur yetkili servis olarak.

Sayfayı Paylaş