1.0 Ecoboost Motor

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
1.0L EcoBoost Motor, 2014 “Yılın Motoru”
Ford’un eşsiz 1.0L EcoBoost Motor Teknolojisi, Uluslararası Yılın Motoru yarışmasında yine rakip tanımadı, üst üste 3 kez Yılın Motoru seçilmeyi başardı. Az yakıtla çok daha fazla yol katetmenizi sağlayan bu 3 silindirli motor teknolojisi Ford Fiesta, Focus, B-MAX , C-MAX, ve Courier’de!

Çevre dostu 1.0L EcoBoost, motorunuzdan en iyi verimi almanız için sahip olduğu direkt enjeksiyon, çift kam mili zamanlaması ve turboşarj teknolojileri ile her koşulda sürücüsüne üstün sürüş performansı ve üstün yakıt tasarrufu sağlıyor.

Doğrudan yakıt enjeksiyonu, turbo besleme ve değişken supap ayarı özelliklerini bir arada toplayarak düşük yakıt tüketimi özelliği sunan 1.0 litrelik EcoBoost motora tüm dünya hayran kaldı ve boyundan büyük işler başaran EcoBoost Motor, International Engine of the Year yarışmasında 2013 yılında da “Uluslararası Yılın Motoru” ödülünden sonra, 2014 yılında da tekrar “Yılın Motoru” unvanına sahip oldu.

1.0 litrelik EcoBoost motor Fiesta, B-MAX, Focus, C-MAX, Tourneo Courier ile sunuluyor ve yakın gelecekte Yeni Ford Mondeo dahil daha büyük araçlarda ve ayrıca Courier ile ticari araçlarda da kullanılacak.

Yakıt verimliliği o kadar ön plana çıktı ki artık
Otomobil üreticileri yok artık denecek motorlar ve bu motorlara koca şase gövde oturtur oldu...
Ben bu motorların ömründen şüphe ediyorum
Gitgide kullan at yenisini tak şeklinde bir geleceğe gidiyoruz galiba
Sizce?
Yorumlar...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben öyle motosiklet motoru hacmindeki araçları tasvip etmiyorum... Bana 1.6 bile düşük kalıyorken daha aşağısına ilgimi yönlendirmiyorum.

Benim için öncelik yakıt değil, ne zaman yakıt önceliğim halini aldı belki bu tarz şeyleri inceleme fırsatını kendime veririm.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Enes ilk mesajına motor hakkında teknik bilgileri eklersen daha güzel olur.
Şehir içi kullanımda 1.0 ecoboost gayet güzel olabilir :)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Enes ilk mesajına motor hakkında teknik bilgileri eklersen daha güzel olur.
Şehir içi kullanımda 1.0 ecoboost gayet güzel olabilir :)
eklemeyi yaptım gerek duymamamın sebebi herkesin haberi vardır diye düşündüğümden :hi:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Teşekkürler İlhan abi. Yakıt tüketimi 1.0 motora göre o kadarda iyi değilmiş :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Ankara-İstanbul yolunda 1.0 Focus ile kapışmamız oldu 1.9 turbo dizel Skoda Octivia'yı çok zorladı, o motorda o performansı görünce çok şaşırmıştık.

Yakıtı çok ideal değilmiş, bir arkaşımızda var yakıtından memnun değil, bana söylediği 1.6 motorlar kadar yakıyor.

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bence motoru küçültmek çözüm değil çünkü motor küçüldükçe agresif kullanımda veya yüklü arabada zorlanıyor ve daha çok yakıyor.
1.2 micra sürdüm, agresif kullanımda benim 91 mazda ile yarışıyordu yakıtta ki istanbul trafiğinde sakin kullanım benim için zor.
Bence motor küçültme yerine verimi artırma, arabayı hafifletme, hybrid veya elektrikli yapma gibi alternatifler daha mantıklı geliyor.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
İlhan' Alıntı:
"B" segmenti hafif bir otomobilde. Daha verimli ve ekonomik bir yakıt sarfiyatı sağlayabilir, bu motor.

Ben artık herkesin söylediği. Çok yakıyor söylemlerine çok fazla kulak asmıyorum. Çünkü toplum olarak gerçekten bir çoğumuz. İhtiyacımız olan motora sahip, otomobili seçmeyi bilmediğimiz gibi. Otomobil kullanmayı da çok bilmiyoruz. Bir de bunun yanına çevre etkenler girince. Nedir bu çevre etkenler. Büyük metropol şehirlerin, keşmekeş trafikleri gibi. O yüzden sağlık bir yakıt sarfiyat testi sayılmıyor.

O yüzden bildiğim, tanıdığım, güvendiğim. Az çok otomobil kullanma tarzını bildiğim insanların, söylemlerini dikkate alırım.

Mesela karadenizin arazi yapısına en uygun motor turbo beslemeli motorlar...kullanım kolaylığı açısından...
yollarınız iyi değilse bir otomobil yerine suv tarzı alt takımı bir otomobile göre daha dayanıklı ve ömürlü bir araç almak mantıklı...
İstanbul gibi metropol de yaşıyor her sabah akşam işe gidilip geliniyorsa araç sizin vazgeçilmezinizse...bu konuda ekonomik motorlu araçlar tercih edilmeli...
aracını sadece ihtiyaç anında kullanan kısa mesafeler için market vs kullanmayan biriyseniz ekonomi yapmak 2.3. plana atılabilir...bu biraz karakterlede alakalı tasarruf genlerinize kadar işlemişse asla tasarım olarak çok beğendiğiniz bir aracı yakıt tüketiminden dolayı almazsınız...
Bu sebepler bu şekilde uzar gider...
Ama çoğunluk ihtiyacına göre araba almaz...
Kullanım amacınıza göre araç almanızı tavsiye ederim daha sonra pişmanlık duyup ihtiyacnıza uygun aracı almaya yönelirsiniz...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
1,0 ecobost u Türkiye ve Türkiye gibi vergi sistemi uygulayan ülkeler (varsa) kullanıyordur herhalde. Galiba amaç yakıt ekonomikliğinden çok vergiden muafiyet sağlamak kanımca, daha fazla ekonomiklik beklersek, 125 hp den vazgeçmemiz gerekebilir kanımca.

Üst Alt