Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

0 Araç Alımında MTV?

Konu, 'Mazda Hakkında' kısmında chaos tarafından paylaşıldı.

1. chaos

chaos Katılımcı

Merhaba arkadaşlar, 0 araç alımında MTV+plaka+tescil vs ödemesi bayiye ait değil midir? Aracı teslim aldığımızda hangi dönemdeysek (misal ekim'de aldığımız aracın Temmuz vergisi) bayiye aittir diye biliyorum. Keza plaka vs. masrafları da.

Bunu soruyorum çünkü çok sayıda bayiyle geçen ay Mazda 3 için konuştum. Yalnızca Ankara'daki bayi anahtar teslim fiyatının üzerine 800 tl civarı bir para istemişti. Tescil masraflarıymış. Anahtar teslim ne demek o zaman? Plakasız aracın anahtarını nasıl teslim edeceksiniz :) Hayatımda gördüğüm en büyük saçmalıklardan ama konu Mazda bayileri olunca çok şaşırmıyorum artık. MTV için pazarlık yapan bayi görmüştüm ama tescil ve plaka masraflarını da benden isteyeni ilk defa görüyorum. Dün donanımhaberde okudum ve bu parayı veren arkadaşlar varmış gerçekten şaşırdım.

Mazdanın sitesindeki ibare "tescil ve plaka masrafları" dahil şeklinde. Buradan mtv'de dahil anlıyorum ama emin olamadım.

Eskiden anahtar teslim denildiğinde trafik sigortası bile dahil aracı alıp çıkıyorduk. Sonra trafik sigortası fiyatları serbest kaldığından anahtar teslimde o ibareyi çıkardılar. Şimdi de türlü oyunlarla 3-5 daha koparma peşindeler. Diğer bayilere birşey demiyorum ama bu Ankaradaki bayinin yaptığı koskoca başkentte tek bayi olmanın verdiği güvenden geliyor.

Ben Akyıldız'da boşa çıkan bir power sedan kırmızı için kapora verdim. Daha sonra haber bıraktığım başka bir bayi de elindeki araç için beni aradı. İstediğim aracı bulduğumu belirtip teşekkür ettim. Kaça anlaştınız diye sordu. Liste fiyatı dedim, herhalde aranızda anlaştınız 1 kuruş inmiyorsunuz dedim. Gülerek evet anlaştık dedi:) (Bu arada birbirlerine de güvenleri yok, kaça anlaştınız diye soruyor:))

Rekabet güzel şeydir, aranızda anlaşıp belki daha çok kazanırsınız ama daha çok satamazsınız! Buda ayrı bir konu. Ama anahtar teslim fiyatı ne demek bunun da bir tanımı yapılmalı.

2. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Sitemlerinin hepsine katılıyorum, anahtar teslimi demek, anlaşılan miktarı verip, helâlleşip karşıdaki (genelde hep bayinin yakınında istasyon olur, ışık yanık vaziyette teslim edilir) istasyondan depoyu doldurup gitmek demektir...

Her anlamda, Republic of Banana...

3. faroz_52

faroz_52 Aktif

Özkan abi şimdi sen arabayı aldın mı almadın mı? O kadar hengameden sonra almayıp bu işin üzerine gidersin diye düşündüm...Yasal karşılığı mutlaka vardır kanunu iyi bilmek gerek diğer markalardaki durum nedir acaba?Bi araştırmak gerek işleyişi tam öğrenmek gerek bayiler açık bir kapı bulmasa buna teşebbüs etmez...En yakınımda mercedes sprinter alan var sıfır onada bi sorayım mercedes ne yapmış ne yapmamış buraya yazarım...

4. chaos

chaos Katılımcı

Benlik birşey yok benim araç henüz gelmedi zaten, tahmini Kasım sonu teslim. Trafik, kasko hariç tescil vs dahil gibi birşey yazıyordu benim sözleşmede, tam hatırlamıyorum evde bakarım. Öyle birşey çıkarırlarsa pire için yorgan yakar iptal ederim.

Donanımhaberde arkadaşın yaşadıklarını okuyunca sinirlenip yazdım, tamamen Ankara bayisiyle ilgili bir sorun gibi gözüküyor.

Mazda Türkiye'ye de bu soruyu sordum bakalım ne cevap verecekler.

5. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Ben muz cumhuriyeti diyorum, Enes sen yasadan, kanundan bahsediyorsun...

Ticarî ahlak olmadıktan sonra, kör tuttuğunu öptükten sonra yasa, kanun ne yapsın... Ülke hızla dip yapmaya doğru gidiyor...

6. faroz_52

faroz_52 Aktif

Ortada anormal bir durum söz konusu bayi yasadaki boşluğu bilmese böyle gevrek gevrek hareket edemezdi diyorum...Eğer hak idda edeceksek mevzuatı iyi bilip karşılığında tazminat davası dahi açılabilir...Önce haklarımızı iyi bilmeliyiz ki o hakkı doğruca savunabilelim o yüzden yasayı bilelim diyorum...Sen konuyu aldın götürdün siyasete...birazda beni anlamaya çalışsan abisi :) bilmediğimiz birşeyi ne kadar savunabilşriz bugün ben bayiye gitsem inek gibi verirdim o masrafları çünkü bilmiyorum...Ama bilsem mevzuatı hakkımı savunurum ve atmam gereken adımları bilirim...Ticaret kanunun da ne yazıyor sıfır araçların satışı ile ilgili bakmak gerek...Anahtar teslim den kasıt herşey dahil demek ise ortada bi dolandırıcılık var anahtar teslim broşürü kağıdı küreği ile bir dava açıp ayrıyetten masraf çıkartıldığını belgeleyip hukuki yoldan işin üzerine gidilebilir...
    Abi müge anlı değilim ama ben olsam başıma böyle bişey gelse araştırır ve akıllıca hareket etmeye çalışırdım... Yoksa bunları yapmak akılsızca mı? Seviyorum seni kızma bana :D

7. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Satış sözleşmesi diye bir şey var... Hukuki bağlayıcı olan budur, bu sözleşme ticarî ahlaktan yoksunsa Müge Anlı olsan da fark etmez...

Kızdığımı nereden çıkartıyorsun, amaç bilgi paylaşım...

8. mtutun

mtutun Üstad Üstad

Ülkemizdeki kanunlara göre otomobil bayileri size faturayı kestikten sonra her şeyi sizin adınıza vekaleten yapıyor. Zaten bu sebeple anlaştıkları muamelecileri adına vekalet de istiyorlar.

Yani ÖTV beyannamesi verilmesi + ödenmesi sizin ve satıcının müteselsil sorumluluğu. Ondan sonraki plaka ve değerli evrak (ruhsat) + MTV + trafik sigortası ise tamamen sizin sorumluluğunuz görünüyor kanunen.

Eskiden anahtar teslim ifadesi kasko hariç her masraf için kullanılırdı ve bayi sizin adınıza bu işlemlerin hepsini yapar, aracı hazır teslim ederdi. Trafik sigortası şimdi serbest bırakıldığı için fiyat olarak, bunun rakamını göremedikleri için şimdi kasko ile birlikte bu sigorta da hariç olarak veriliyor fiyatlar genel temayüle göre.

Aslında MTV, tescil rakamları da ayrıca belirtilebilir, bunda bir sakınca yok. Yeter ki, yapılan satış sözleşmesinde her detay çok net ve açıkça yazılsın, müşteri doğru bilgilendirilsin ve ne yazıldıysa, söylendiyse aynen yapılsın...

Genel uygulama ise söylenilen fiyata tescil ve MTV taksidinin dahil olması piyasada. Sigortaların ikisi de hariç oluyor genellikle. Premium markalarda trafik sigortasını da dahil tutuyorlar eski sistem gibi. Kar marjları farklı olduğu için müşteriye göre değişen 100-200 TL çok etkilemiyor onları...

9. chaos

chaos Katılımcı

Mustafa abi evet ötv+kdv hariç diğer masraflar kanunen bizim yükümlülüğümüzde gibi gözüküyor. Sözleşmede de muğlak bir ifade var: anahtar teslimi fiyattır, trafik kasko hariçtir. Anahtar tesliminin ne olduğu belli değil zaten. Eğer anahtar teslimi anladığımz gibi aracı alıp showroom'dan çıkabileceğimiz manasındaysa o zaman plaka+tescil+trafik sigortasının da olması lazım. Mtv ve kasko trafiğe çıkmak için zorunlu değil ama trafik sigortası zorunlu.

Örnek olarak Mazda'nın web sitesinde bir araç yapılandırdığımızda yukarıdaki ibareye dikkat "plaka ve tescil dahil olup trafik sigortası hariçtir". Bu da biraz muğlak, misal tescil işlemleriyle mtv'nin alakası yok dahil mi değil mi?

Artı birşey sormak istiyorum, Mazda yada başka üretici tarafından açıklanan bu liste fiyatları bağlayıcı mı? Bayi açıklanan fiyatın üzerinde fiyat isteyebilir mi? Şu an bir bayinin ekstradan tescil masraflarını istemesi gibi yani.

Daha komik olanı da bayinin istediği bu rakamı veren arkadaşın mtv'sinin bayi tarafından ödenmemesi:) Güler misin ağlar mısın? E birader neden aldın o parayı o zaman? Tescil+plaka dediğin şey 300 küsür bir maliyet yani, 800 neden istedin o zaman?

Belki araç değerinin yanında ufak tefek rakamlar ama işin bir standardı olursa böyle karmaşalar çıkmaz. Forumda Ankara'dan arkadaşlar var, yeni araç alıp mtv kontrolü yapabilirlerse öğreniriz durumu:)

10. chacha

chacha Katılımcı

Araç Markası:
    2014 Mazda 3 Power
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı - HB
    Fotoda görülen aracın aynısını dün Ankara'dan 74,000 TL'ye anlaşarak aldım. Bu fiyata MTV dahil değil, onun dışındaki trafik ve ruhsat tescil masrafları dahil.

Buradan anladığım kadarıyla, trafik, ruhsat ve diğer ticari işlemler için 500 TL ekstra para alınıyor. İnanın aracı alıyor olmanın verdiği heyecanla sözleşmeyi yaparken sormayı unutmuştum. Şimdi forumda görünce aklıma geldi birden. Az önce de bayi ile görüştüm zaten, onlar da aynı bilgiyi verdiler.

Selamlar,

11. mtutun

mtutun Üstad Üstad

Özkan'cım bunların hepsi tartışma konusu şeyler. İşin doğrusu ÖTV + KDV + plaka + ruhsat'ın fiyatların içinde olmadığını hiç duymadım şimdiye kadar, pek mümkün de değil. Çünkü bunlar olmadan araç trafiğe çıkar hale gelemez. Ama ilginç olan trafik sigortası da olmadan plaka ve ruhsat çıkmıyor, yani bu da elzem bir evrak aslında. MTV ise aralarındaki en çok tartışma konusu olan. Çünkü şu gün aracını alan için yanlış değilsem belli bir süre veriliyor cezasız yatırabilmek için.

En doğrusu şu; bu konuların tartışmaya açık olduğunu bilerek herkesin anahtar teslim ifadesini kabul etmeyerek, her türlü detayı sorması ve bunları sözleşmeye yazdırması gerekir. Ben en son alacağım bayinin büyüklüğüne güvenmeden bunları tek tek sordum, açık açık cevaplarını aldım ve sözleşmemde de yazdırdım. Hatta trafik de dahildi, nasıl bana özel fiyat almadan bu sigortanın fiyatını bilip, dahil ettiklerini sordum. Buna çok net yanıt alamadım.

Sonuçta bana 500-TL'sına trafik sigortası yapıldı satıcı tarafından. Ben kendi sigortacımdan fiyat alınca 360-TL çıktı. Aradaki 140-TL'sı için keyfimi kaçırmak istemedim, yoksa pilav suyu kaldırırdı yani...

Özetle sevgili dostum, bu ülkede otomobilin varsa daha başında yolunacağını ve her aşamada sinirlendirileceğini kabulleneceksin. Bundan kaçış yok! Sadece mümkün olduğunca kendini yazılı olarak emniyete alıp,bu miktarı azaltmaya bakmak lazım...

12. chaos

chaos Katılımcı

Akyıldız'ı arayıp sordum abi, elimde anahtar teslimi - trafik ve kasko hariç şeklinde bir sözleşme var. Yine de arayıp fiyata ruhsat+plaka+mtv'nin dahil olup olmadığını sordum. Şaşırdı birazda ve tabiki dahil dedi, mtv ödemelerini de sıraya koyup yapıyorlarmış. Bir süre gözükmemesi normal sonra çıkar sistemde dedi.

Bu durumda bahsi geçen bayinin keyfi davranışı ortaya çıkmış oldu.

Ankara'dan araç alan ve alacak arkadaşlar tescil masraflarına dikkat etsin derim. Araç bedelinin yanında düşük gözükebilir ama sinir bozucu bir durum. Mustafa abinin dediği gibi kimseye güvenmeyip sözleşmeye tek tek yazdırmak lazım.

13. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Ben diğer Aracımı alırken (Ford Tan Oto Ank) plaka işleriyle hep ben ilgilendim dolayısıyla masraflarını da ben yaptım, MTV ya da Sigortanın birini ben öderim diye diretti, sen seç hangisini istersen dedi, ben de madem öyle araca ekstralar isterim deyip, boya koruma ve kaput koruma filmi yaptırdım.

Şimdiki aracımı (Mazda SK Ank)alırken ise aldığım dönemin MTV sini bana ödettiler, diğer işlemleri kendileri hallettiler.

14. mtutun

mtutun Üstad Üstad

Ben de Merser'den alırken MTV dahildi. Yalnız NR1 yoktu...

15. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Sana kocaman Dream vermişler abi daha napcan NR1 ı

16. chaos

chaos Katılımcı

2.0'ın MTV'si NR1+MMC+Power ... ne varsa kapsıyo abi zaten:)

17. mtutun

mtutun Üstad Üstad

Dream Civic'lerde var.Zaten bir tek de o var...

18. aday

aday Sessiz

Sadece Trafik Tescil bize ait, diğer her şeyi size ait diyor Mitsubishi.

Bir de aracı almadan önce trafik sigortası yaptırılması olayı varmış, o olmadan tescil yapılamıyormuş. Aslında burada yapılan işlemlerin sırası hakkında [member=9]domestos[/member] bizi bilgilendirse çok güzel olur.

19. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Trafik branşında değilim ama bildiğim kadarıyla yanıtlayayım...

Aracı sıfır olarak bayiden alıyorsanız zaten yapacağınız tek şey parayı ödemek, çünki artık kanunen sıfır araçları bayiler de tescil edebiliyor... Burada izlenecek yol, bayi ile hukuken ve mantıken anlaşabilmek...

Bu şu demek oluyor;

Üç beş yıl önce bayiler rekabet dolayısıyla her türlü cefayı çekerken şimdi piyasanın yükselmesi ve müşterinin azalması sebebiyle çoğu cefayı çekmek istemiyor...

Ne gibi cefa bunlar;

İndirim, pazarlık, sigortaların yaptırılması, ilk bakımın ücretsiz olması gibi...

Bayiye gider aracı beğenir anahtar teslim fiyatını sorarsınız, size verilen rakam işinize gelirse alırsınız ve hiç bir prosedür ile uğraşmazsınız, işinize gelmezse bir daha oturur pazarlık yapmaya çalışırsınız... ;)

Sayfayı Paylaş